کیفیت FLAC چیست و تفاوت آن با کیفیت MP3 320K ؟

 

flac

 

  • پیش مقدمه :

 

شاید شما نیز برایتان سوال باشد که کیفیت FLAC اصلا چیه و تفاوت آن با کیفیت های رایج همانند MP3 چیست؟ چرا باید به آن اهمیت بیشتری داد و با صرف هزینه ی بیشتر آن را دانلود کرد؟

سایت سانگ سرا به عنوان اولین سایت فعال در زمینه موسیقی (بی کلام) هموراه سعی در انتشار آثار با کیفیت داشته و از این رو جزو اولین سایت های موسیقی در ایران بوده که آثاری با کیفیت های همچون APE، WAV و FLAC از سال 1391 معرفی و منتشر کرده است و امروزه با توجه به استقبال خوب علاقمندان به موسیقی و درک تفاوت این کیفیت ها و امکان و بستر مناسب برای انتشار اثر با کیفیت های مذکور شاهد انتشار آثار بیشتر با کیفیت FLAC هستیم.حال در این مقاله به صورت اختصاصی سانگ سرا سعی دارد به تمامی سوالات شما در خصوص این کیفیت پاسخ دهد.

 

  • کیفیت FLAC چیه اصلا و چرا این فرمت؟

FLAC اولین بار در سال 2000 توسط Josh Coalson  انتشار یافت.کلمه FLAC مخفف کلمه “Free Lossless Audio Codec” به معنای “کدک صوتی بدون افت کیفیت” است.این کدک و فرمت نیز همانند فرمت MP3 یک فرمت فشرده سازی صوتی می باشد با این تفاوت که در فرمت MP3 شاهد افت کیفیت هستیم ولی در این فرمت فشرده سازی این چنین نمی باشد.برای اینکه درک بهتری از این تفاوت داشته باشید سانگ سرا در یک مثال ساده شما راه متوجه این مورد خواهد کرد.در دو 2 تصویر زیر شاهد این هستید که سانگ سرا از سی دی با دو کیفیت مختلف موسیقی مورد نظر را ریپ یا کانورت کرده است.

 

کیفیت FLAC چیست

کیفیت FLAC چیست

 

در کیفیت FLAC مشاهده خواهید کرد که هیچ افت کیفیت در فایل انجام نشده و موسیقی با بالاترین کیفیت ضبط شده و ارائه شده کانورت و تبدیل شده است.اما در حالت فشرده سازی فرمت MP3 320K شاهد حذف برخی کیفیت فایل و اثر هستیم.با همین مثال ساده از سانگ سرا متوجه خواهید شد که در حالت فشرده سازی فرمت FLAC افت کیفیت وجود نداشته و سعی شده موسیقی با بالاترین کیفیت، ارائه شود.شما نیز میتوانید آثاری که در اختیار دارید را به راحتی با نرم افزار SPEK این تست و آزمایش را انجام دهید.

 

  • کیفیت FLAC یا WAV ؟!

در اینجا ممکن است سوالی دیگری ذهن شما را مشغول کند که چرا سانگ سرا آلبوم را با کیفیت WAV ارائه نمیدهد؟ جواب سوال شما مشخص است! تفاوت در کیفیت در این دو فرمت وجود ندارد. کیفیت WAV فایل را بدون حالت فشرده سازی و بدون افت کیفیت ارائه میدهد که قطعا میدانید د این حالت حجم فایل نیز بالاتر است.اما فرمت FLAC جدیدتر بوده و آمده تا ضمن فشرده سازی همانند فرمت MP3 با کاهش حجم فایل، کیفیت آن را نیز حفظ نمایید.دقیقا تفاوت همین جا می باشد.FLAC معایب دو کیفیت WAV و MP3 را برطرف کرده است.

 

  • بیت ریت چیست و اختلاف آن در FLAC و MP3 ؟

بیت ریت در واقع میزان اطلاعاتی است که در واحد زمان پردازش می گردد. هر چه پردازش دیتای صوتی در واحد زمان بیشتر باشد، جزییات بیشتری از فایل صوتی به گوش‌تان می‌رسد و در نتیجه به کیفیت بالاتری از آن فایل دست خواهید یافت.

 

تفاوت FLAC با mp3

فرمت FLAC تا بیت‌ ریت 1411Kbps را پشتیبانی می‌کند. در واقع دیتای صوتی با سرعت 1411 کیلوبیت بر ثانیه در این فرمت قابل پردازش است. این مقدار در برابر بیت ریت 320 کیلوبیتی MP3، حرف های زیادی برای گفتن داشته و کیفیت بالاتری را در این زمینه ارایه می‌دهد.

 

 

  • بیت ریت های ارائه شده در FLAC ؟

در فرمت FLAC بین ریت های 24، 32 و 16 وجود دارد که در 16Bit با 44 کیلوهرتر کیفیتی همانند کیفیت Audio CD (دقیقا کیفیت یک سی دی اورجینال) ارائه می دهد.این دقیقا همان بیت ریتی است که اکثر آلبوم های سانگ سرا با فرمت FLAC دارا می باشند.(همانند نمونه ی تصویر بالا).اما بیت ریت های 24 , 32 که حجم بسیار بالاتری نسب به 16 بیت دارند برای تولیدات و ضبط استودیویی کاربرد بیشتری دارند و با تجهزیات پیشرفته ای که در اختیار دارند میتوانند از این کیفیت و بیت ریت استفاده نمایند که به آن کیفیت های استدیویی یا کیفیت مستر و یا های رس (Hi-Res Audio) می گویند که تا 96 کیلو هرتز این کیفیت پشیبانی میشود.سانگ سرا نیز به دلیل حجم بسیار بالای این بیت ریت ها و عدم نیاز 99 درصد کاربران و همچنین به دلیل اینکه نیازمند استفاده از تجهزیات کاملا حرفه ای موسیقی برای شنیدن این آثار می باشد،تنها آثاری مشهوری که توسط این تجهزیات در استدیو ضبط و سپس در بازار ارائه میشوند را منتشر و در دسترس قرار میدهد.

 

خوب تا اینجا به نظر کاملا متوجه اختلاف این دو کیفیت محبوب شده اید و حال کافیست در عمل به شما توضیح دهیم که وقتی آلبوم با کیفیت FLAC از سانگ سرا دریافت میکنید به چه صورت باید به آن گوش دهید تا شاهد خروجی یک صدای باکیفیت باشید.

 

اجرای کیفیت FLAC حالا با چی ؟

خوب در اینجا باید بگوییم که وقتی به این فرمت کوچ کنید هم حجم فایل های شما بیشتر خواهد بود و هم باید امکانات مناسب برای شنیدن به آن را نیز داشته باشید.پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که خیلی کیفیت و بیت ریت ها برایتان اهمیت ندارد و به جزییات توجه ای نمیکنید کافیست راه را برگردید و با همان فرمت MP3 کار خود را دنبال کنید.اما اگر دنبال شنیدن یک موسیقی دقیقا با همان کیفیتی هستید که صاحب اثر میخواهد شما بشونید باید موسیقی با کیفیت FLAC تهیه نمایید و به همراه آن از یک سیستم صوتی قوی و مناسب و یا هدفون های حرفه ای استفاده نمایید تا از شنیدن یک موسیقی با کیفیت بالا بدون افت از دست رفتن هیچ کیفیتی لذت ببرید.

 

 

*امیدواریم با این مطلب به سوالات شما پاسخ کامل داده باشیم لطفا اگر همچنان سوالی در خصوص این کیفیت دارید آن را با ایمیل songsara.sup@gmail.com مطرح نمایید.