×

آلبوم بسیار زیبا و شنیدنی با ساز پن فلوت کاری از آهنگساز معروف بلژیکی Francis Goya

Pan Flute By Francis Goya
 • 1/5
 • https://dl.songsara.net/instrumental/Album%20IIII/Francis%20Goya%20-%20Pan%20Flute%20SONGSARA.NET/Cover.jpg

   

  فرانسیس گویا گیتاریست بلژیکی که نام واقعی او Francis Weyerاست، مجموعه ی سه آلبوم با سه ساز مختلف را در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد که در پست های اخیر شاهد انتشار یکی از این سه آلبوم بودید که اینبار در این پست برای شما علاقمندان به موسیقی بی کلام مخصوصا علاقمندان به ساز پن فلوت تصمیم به تهیه و انتشار سری دوم این آلبوم که به نام پن فلوت نامگذاری شده است گرفته ایم.مجموعه موسیقی های این مجموعه از فرانیس با ساز پن فلوت تماما ساخته و اجرا شده اند که به جرات میتوان گفت موسیقی های بسیار زیبا دلنشین و آرامش بخشی را در این آلبوم فراهم و جمع آوری کرده است که به همه ی علاقمندان موسیقی مخصوصا کسانی که دوست دارند با ساز پن فلوت بیشتر آشنا شوند پیشنهاد میکنم این آلبوم را در ادامه که با کیفیت اورجینال از سانگ سرا دریافت کنید و از گوشی سپردن به موسیقی های آن لذت و آرامش و حسی جدیدی را تجربه کنید.این آلبوم منتشر شده و اختصاصی از سایت سانگ سرا می باشد و کپی برداری از این آلبوم بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ فصل سوم قانون جرائم رایانه ای ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

   

  .

  موسیقی های برتر آلبوم، پیشنهادی سانگ سرا برای دانلود :

  02 Mahogany و 04 Don’t Cry For Me Argentina و 08 Emmanuelle و 11 Cavatina

   منتظر ثبت نظرات شما پس از دریافت آلبوم در قسمت نظرات سایت هستیم

   

  .

  دانلود با کیفیت MP3/256

  دانلود کل آلبوم در یک فایل زیپ با لینک مستقیم

  01 Bright Eyes

  02 Mahogany

  03 Once Upon a Time in the West

  04 Don’t Cry For Me Argentina

  05 One Night in Bahia

  06 Concierto D’aranjuez

  07 Feelings

  08 Emmanuelle

  09 The Godfather

  10 You Are on My Eyes Only

  11 Cavatina

  12 Concerto Pour Une Voix

  13 If I Only Had Time

  14 Angelina

   

  منبع : سانگ سرا

   

  توضیحاتی کامل در مورد ساز پن فلوت برای شما سانگ سرایی ها برای بهتر و بیشتر آشنا شدن با این ساز :

  http://img.songsara.net/images/bq3atyhidntczbevm2a.jpg

  پن فلوت :

  پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.

  سیرینکس سازی بوده است که مدتها در میان اقوام مختلف و به عنوان ساز عوام (folk instrument سازهایی که توسط مردم عادی و برای اجرای موسیقی فولکلوریک ساخته شده و مخترع واقعی آن مشخص نیست) رواج داشته است و جد سازهایی چون ارگ بادی یا pipe organ و هارمونیکا harmonica به شمار میرود. این ساز به دلیل اینکه ساز مورد علاقه پن pan، خدای حامی شبانان و گله ها در یونان باستان به شمار می آمد، چنین نامگذاری شده است.

  نی های این ساز از یک سمت بسته هستند در نتیجه امواج صدا باید دو مرتبه طول نی را بپیماید و به همین دلیل هر نت یک اکتاو پایینتر از نت مشابهی است که با یک نی هم اندازه اما باز ایجاد میشود.

  در آمریکای جنوبی برای ساختن پن فلوت و کوک کردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشک ذرت یا ریگهای کوچکی که در ته هر نی قرار میدهند استفاده میکنند.

  سازندگان امروزی پن فلوت به شکل منحنی رومانیایی آن، برای کوک کردن ساز از موم(عموما موم زنبور) استفاده میکنند و برای این کار از ابزارهای خاصی استفاده میکنند. چوب پنبه و دریچه های لاستیکی نیز برای کوک کردن این ساز به کار میروند که استفاده از آنها سریعتر و ساده تر است.

  پن فلوت با افقی دمیدن در نوک تیز لبه داخلی سمت باز نیها نواخته میشود. این کار مجموعه منظمی از پالسها تولید میکند که در طول لوله به امواج صوتی تبدیل میشوند. هر نی یا لوله برای نت خاصی کوک شده است که نت ابتدایی نامیده میشود. با زیاد دمیدن یا overblowing که به معنای افزایش شدت دمیدن و فشردن لبها بر ساز است، نتهایی که فرکانس آنها از نت ابتدایی بالاتر است یا هارمونیک ها تولید میشوند.

  پن فلوت رومانیایی طوری ساخته میشود که نی ها در یک ردیف منحنی در کنار یکدیگر قرار میگیرند. این حالت به نوازنده امکان میدهد که تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد.

  این سازها قادر به اجرای انواع نواهای زیر و بم هستند که با روش خاصی که مرکب از اریب گرفتن ساز و حرکات فک نوازنده است به وجود می آیند. یک نوازنده ماهر میتواند در هر میزان و کلیدی بنوازد.

  برای تولید واریاسیون وجود دارد، یکی توسط لرزش و درواقع کم و زیاد شدن شدت دمیدن و دیگری با حرکات دست ایجاد میشود. در روش دستی یا hand vibrato، نوازنده-با حرکتی بسیار شبیه به دست ویولونیستی که با انگشتان خود در سیمها لرزش ایجاد میکند- یک طرف ساز(معمولا سمت بلندتر آن) را به آرامی حرکت میدهد. در روش تنفسی یا diaphragm vibrato از روشی مشابه تغییر شدت دمیدن در سازهایی چون فلوت و سازهای بادی دیگر استفاده میشود.

   

  http://img.songsara.net/images/acc0y41co2kiv9v8mj9d.jpg

  تاریخچه پن فلوت :
  اگر ساز را صرفا وسیله ای برای تولید صوت بدانیم، بنا به نظر بسیاری از متخصصان و تاریخ دانان، پن فلوت به خاطر سادگی بیش از حد خود از باستانی ترین سازها به شمار می آید و شاید سازهای کوبه ای تنها سازهایی باشند که از آن قدیمی ترند.

  احتمالا بشر همانطور که آموخت میتواند با ضربه زدن به اشیا اطراف خود، صدا تولید کند، به طور اتفاقی متوجه شد که با دمیدن در اجسام تو خالی نیز صدا تولید میشود و به احتمال فراوان اولین نوع چنین سازهایی تنها از یک لوله یا نی تشکیل میشده اند.

  کشف زیر و بمهای صدا و نحوه تولید آنها مدت زیادی به طول انجامیده است. جالب است که هیچ منطقه یا قوم خاصی را نمیتوان سرمنشاء این ساز دانست زیرا آثاری از فلوت و پن فلوتهای ابتدایی در نقاطی از جهان کشف شده است که در گذشته هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته اند و در واقع پن فلوت در میان جوامع مختلف، در زمانی ساخته شده که آن جامعه در سطح دانش و توانایی خاصی قرار داشته است که این به معنای اعصار مختلف و زمانهایی متفاوت است.

  (18) دیدگاه کاربران
  1. ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲

   جالب نبود ولی 4
   6 -3 ،تاش فوق العاده بود
   اهنگ 4
   6
   3
   10 فوق العاده بود البته نظر شخصیمه 🙂

  2. ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۵

   در اینده بیشتر از این ساز در ایران خواهید شنید البته به یاری خدا????

  3. ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۶

   بنده درمورد جمع اوری یه سری منابع و کتب از خارج از کشور هستم و به یاری خدا میخوام این ساز رو از فقر در بیارم در این کشور شما هم دعا کنین

  4. ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۲

   بی نهایت جذاب و شور انگیز است .خیلی خوشم اومد

  5. محمد محمودی :
   Avatar
   ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰

   پن فلوت. یک ساز کلاسیک اما گمنام است. به یاری بعضی دوستان. مخصوصا خان بالا بردسو. با جمع. منابع..به اموزش این ساز بپردازیم

  6. محمد محمودی :
   Avatar
   ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰

   بسیار کاری پسندیده است. جناب عبدی