قطعات دلنشین تار کیوان ساکت در آلبوم بی کلام شبی با خورشید (شرق اندوه 2)

Illuminations

By Keyvan Saket

Released 14-11-2006
Tar , Instrumental
 • 12 tracks
 • 00:49:25
Keyvan Saket - Illuminations (2006)
© Keyvan Saket

Keyvan Saket – Illuminations (2006)

Keyvan Saket - Illuminations (2006)

شبی با خورشید یا شرق اندوه ۲ عنوان آلبوم بی کلامی با آهنگسازی کیوان ساکت و همکاری امید نیک‌ بین است.این آلبوم در ۱۹ شهریورماه سال ۱۳۸۴ منتشر شد. شبی با خورشید از کارهای زیبای کیوان ساکت و مبتنی بر موسیقی دستگاهی ایران است، تفاوت در اینجاست که در این آلبوم کیوان ساکت قطعات ایرانی را برای تار و پیانو تنظیم کرده و فضایی دل‌انگیز و چندصدایی خلق نموده است.

 

Keyvan Saket

کیوان ساکت :

موسیقی ملی ایران در ذهن و اندیشه من دارای چنان جایگاه و مرتبتی بلند است که همواره با خود اندیشیده‌ام اجرای آن باید با شکوه و عظمتی شایسته فرهنگ دیرپای ایران زمین توامان باشد، شکوه و عظمتی که چند هزار سال فرهنگ و ادب ایرانی را به همراه خود دارد و همت و نبوغ و تلاش بزرگانی چون «فردوسی»، «سعدی»، «حافظ»، «مولانا» و… اجازه نداده‌اند که تاخت و تازهای اقوام بیگانه بنای عظیم آن را متزلزل کند.بنا کردم از نظم کاخی بلند … که از باد و باران نیابد گزند
به گمان من موسیقی از هر نوع که باشد چه نشاط‌انگیز، چه غم‌ناک و چه آن نوع موسیقی که شخص را به دریای تفکر درون فرو می‌برد، باید به نوعی بیانگر این شکوه و غرور ملی باشد و همسویی با این تفکر است که ما را از «شرق اندوه» به «شبی با خورشید» هدایت می‌کند. در اثر اخیر کوشیده ایم که جلوه‌های موسیقی ملی ایران را با نگاهی امروزین فراروی علاقه‌مندان و تشنگان این هنر ناب قرار دهیم و در این راستا گدارهای ظریف و پر رمز و راز احساس و اندیشه‌ی هنر «ایرانی-شرقی» را با «تار» این ساز ملی که در «شبی با خورشید» با سازهای جهانی همراهی شده است بیان کنیم. آنچه مایلم از نظر پنهان نماند اینکه تمام آوازهای این مجموعه (تکنوازی‌ها یا دونوازی‌های بدون ریتم) و اغلب آهنگ‌ها، یا بر اساس کلام بزرگان شعر و ادب این کهن‌ بوم و بر ساخته شده است و یا با الهام از آنها. در خاتمه از دوست هنرمندم آقای «امید نیک بین» که بدون همراهی ایشان این اثر مجال انتشار نمی‌یافت و نیز از دوست بزرگوارم جناب آقای مهندس «امیرهوشنگ اردلان» که با راهنمایی‌های ارزنده‌شان همواره مشوق من بوده‌اند صمیمانه تشکر می‌کنم».

(3) نظرات
 • leila_analytic@yahoo.com گفت:

  بسیار گوشنواز و دلنواز، دست مریزاد

 • abi گفت:

  دستتون درد نکنه .
  واقعاً ” روان ساز ” .

 • حسین شیرازی گفت:

  بسیار دلنشین و زیبا
  پیشاپیش شب یلدای خوبی داشته باشین

 • دیدگاهتان را بنویسید